SZLAKI TURYSTYCZNE BESKIDU WYSPOWEGO:

- Niebieski 1 (główny)- przebiega przez osiedle Klenina na Lubań (1225 m), natomiast w kierunku północnym można nim dotrzeć na szczyt Modynia (1029 m) i dalej do Limanowej,

- Niebieski 2- łączy przełęcz Borek (1009 m) w rejonie Turbacza ze szczytem Gorca (1228 m), znaczna jego część wiedzie doliną rzeki Kamienica,

- Niebieski 3- prowadzi ze Szczawy przez Bukówkę na najwyższy szczyt w paśmie Beskidu Wyspowego Mogielicę (1170 m),

- Zielony 1- wychodzi spod kopy Gorca w kierunku zachodnim i dochodzi aż do Polany Gabrowej koło Turbacza, szlak zielony i niebieski 2 biegną granicami gminy ,

 - Zielony 2- jeden z głównych szlaków Beskidu Wyspowego, który w części środkowej biegnie północną granicą gminy Kamienica na odcinku od przełęczy Ostrej przez Wyrębiska Zalesiańskie do Bukowiny.

- Czarny 1- najdalej wysunięty na zachód, łączy Polanę Gabrową z przełęczą Borek, jest to najkrótszy szlak przebiegający terenem leśnym,

 - Czarny 2 -widokowy szlak związany ze Szczawą, wychodzący spod kościoła w tej miejscowości i docierający do Nowej Polany, gdzie łączy się ze szlakiem niebieskimGORC(1228m)-wybitny szczyt w głównym grzbiecie Gorców, pomiędzy dolinami Kamienicy i Ochotnicy. Wznosi się na pn. od centrum Ochotnicy Górnej. Szczyt Gorca otacza kilka polan o wspaniałych walorach krajobrazowych: od strony pn. Gorc Kamienicki, Gorc Młynieński od wsch. oraz Hale Gorcowskie od pd.-zach., gdzie od r.1968 funkcjonuje latem baza namiotowa, prowadzona przez Studenckie koło Przewodników Górskich z Krakowa. Ze szczytu Gorca pięć istotnych grzbietów opada nad Ochotnicę Górną, Ochotnicę Dolną, Szczawę i rejon Rzek.

KICZORA(650m)-zalesione wzniesienie na pd. od centrum Szczawy. Zakończenie grzbietu, który opada z Gorca na pn.-wsch. ku dolinie Kamienicy. Na stokach Kiczory przysiółki Folwark i Gardonie, należące do Szczawy

MAGORZYCA(881m)-niewielkie wzniesienie obok Nowej Polany, w pobliżu rozwidlenia grzbietów Gorca ku Rzekom, Kiczorze Kamienickiej i Szczawie. Walory widokowe. Na stoku pn., nieopodal osiedla Faronówki, schron Krakowskiego Klubu Przewodników Turystyki Górskiej PTTK. Bardzo dobry teren do uprawiania turystyki narciarskiej i narciarstwa śladowo-biegowego.

TURBACZ(1310m)-najwyższa kulminacja Gorców, położona na pd.-wsch. od Nowego Targu. Jest wraz z sąsiednią Kiczorą(1282m) centralnym rejonem rozległego rozrogu, w którym zbiega się aż trzynaście grzbietów, opadających nad Nowy Targ, Klikuszową, Obidową wieś, Porębę Wielką, Koninę, Ochotnicę Górną, Harklową, Łopuszną oraz Waksmund. Pod szczytem Turbacza, na pd. zboczu, znajduje się jedno z najwyżej w Gorcach położonych stanowisk buczyny karpackiej. Turbacz jest największym i najważniejszym węzłem szlaków letnich i narciarskich w Gorcach. Z Hali Długiej, nieopodal schroniska roztacza się wspaniała panorama Tatr i Podhala.

MOGIELICA(1170m)-najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Zbocza zachodnie strome, opadające ku głębokiej dolinie rzeki Łososiny, która ma tu swoje źródła. Podobnie zresztą jak stoki północne, schodzące spadziście ku przełęczy Chyszówki. Szczyt ten przez miejscową ludność zwany jest również Kopą. Pokrywają go wspaniale lasy mieszane, w których przeważa świerk i buk. Ze szczególnych widoków słynie podszczytowa polana, z której szczególnie imponująco wygląda potężny masyw Gorców, odcięty od Mogielicy doliną rzeki Kamienicy, nad którą bieli się zębata korona Tatr.


SZCZAWA - duża wieś letniskowa na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego u ujęcia potoku Głębieniec do Kamienicy oraz u pn.-wsch. podnóży Wielkiego Wierchu (1007 m). Nazwa Szczawy wywodzi się od występowania tutaj dużej ilości wód mineralnych. Wieś, wchodzącą w skład dóbr klarysek ze Starego Sącza, miał założyć sołtys kamienicki Stanisław z Rozprzy. Klaryski zapewniały sołtysowi dożywotni udział w dochodach ze wsi. Dokument z 1607 r. nadmienia, że zarębnicy na Szczawie powinni robić po cztery dni w tydzień pieszo. O źródłach mineralnych z okolic Szczawy wspominał już w XV w. Jan Długosz. W opisie z podróży odbytej w latach 1788-95 J. Hacquet podaje, że w okolicach Szczawy spotyka się kwaśne źródła. Także S. Staszic w słynnym dziele "O ziemiorództwie Karpatów" informuje o tutejszych wodach mineralnych. Pod koniec XVIII w. Szczawę - wraz z dobrami starosądeckich klarysek - przejął rząd austriacki. W r. 1833 wieś sprzedano Józefowi Kirchnerowi, a po nim w spadku przejął Szczawę (wraz z dobrami kamienickimi) Maksymilian Marszałkowicz. W latach 1845-51 Marszałkowicz wybudował w Szczawie dwie niewielkie huty, produkujące rocznie ok. 150 ton żelaza z rudy węgierskiej. Przy okazji rabunkowo dewastowano przepiękne gorczańskie lasy. Od przełomu XIX i XX w. rozwija się w Szczawie przemysł drzewny.

W latach międzywojennych coraz bardziej zaczęto doceniać walory tutejszego mikroklimatu, a przede wszystkim jakość szczaw alkaliczno-słonych, żelazistych i alkaliczno-siarkowych. Próbę uczynienia ze Szczawy uzdrowiska podjęła warszawska firma "Drogista" oraz firma farmaceutyczna "Karpiński i Spółka", także z Warszawy. Od 1934 r. eksploatację sześciu źródeł wód mineralnych podjął Antoni Gryzina-Lasek. Wniósł on do Ministerstwa Opieki Społecznej wniosek o uznanie Szczawy za zdrojowisko. Płytkimi odwiertami ujęto źródła: "Hanna", "Dziedzilla" i "Legun". A. Gryzina-Lasek był też jednym z wnioskodawców poprowadzenia drogi z Mszany Dolnej przez Lubomierz i Szczawę do Zabrzeży. W r. 1938 wybudowano w Szczawie niewielką pijalnię wraz z rozlewnię wód. W tym też roku decyzją Ministerstwa Przemysłu i Handlu ustanowiony tu został rejon ochrony górniczej.

W okresie okupacji hitlerowskiej w przysiółku Polanki na stoku Wielkiego Wierchu nad Szczawą (porównaj opis trasy 44) mieściła się kwatera dowództwa l Pułku Strzelców Podhalańskich, podległa Inspektoratowi Armii Krajowej w Nowym Sączu. 13 i 14 I 1945 r. oddziały tegoż pułku stoczyły z wycofującymi się ku Mszanie Dolnej wojskami SS. oraz Wermachtu regularną bitwę przy aktywnym współudziale miejscowej ludności (straty partyzantów- l zabity, Niemców - 52 zabitych).

Oddanie do użytku w 1969 r. szosy z Lubomierza przez przełęcz Przysłop skróciło i uatrakcyjniło dojazd z Krakowa i Śląska do Szczawy (a także Krościenka i Szczawnicy). Szczawa spełnia wszelkie naturalne warunki, aby stać się uzdrowiskiem. Na stokach Hali (913 m) zbudowane już zostały pierwsze ośrodki o spodziewanej funkcji leczniczo-rekreacyjnej. Po II wojnie wstępnego rozpoznania chemicznego wód i inwentaryzacji źródeł dokonał w r. 1958 J. Chrząstowski. W 1962 r. nastąpiła rekonstrukcja szeregu ujęć, a w r. 1974 - odbudowa ujęć w dolinie Głębieńca. Z trzech ujętych i dokładnie zbadanych chemicznie źródeł najwartościowsza jest "Hanna", światowej sławy szczawa alkaliczno-słona. Leczy ona nieżyty dróg moczowych, choroby serca, układu krwionośnego, cukrzycę, dolegliwości nerek. Zdrój "Krystyna", podobny do szczawnickiej "Józefiny", wskazany jest przy wszelkich dolegliwościach gardła, krtani, oskrzeli i płuc. Zdrój "Dziedzilla" - zaleca się przy chorobach przewodu pokarmowego: żołądka, nieżycie jelit i pęcherzyka żółciowego, hemoroidach, a także chorobach wątroby. Kilka nie zagospodarowanych jeszcze ujęć wody mineralnej znajduje się w otoczeniu Szczawy, głównie w dolinie Głębieńca. Do prawdziwych rzadkości w tym rejonie należą źródła wody siarczkowej, wypływające na prawym brzegu Głębieńca, ok. l km od centrum Szczawy. Woda ta ma zasadnicze znaczenie przy leczeniu nie których chorób przewodów moczowych - usuwa piasek i rozpuszcza kamienie. Obecnie woda mineralna jest w Szczawie butelkowana i sprzedawana pod nazwą "Hanna".

Pensjonat Gorc- laureat konkursu "Na najatrakcyjniejszy obiekt turystyczny w Powiecie Limanowskim" w roku 2008 znajduje się w górskiej n\miejscowosci Szczawa.stoi na południowym stoku na obrzeżu Gorczańskiego Parku Narodowego wsród lasów.   Atrakcje: 1 ) szlaki turystyczne na Gorc. Kiczore, Kudłoń  ,Turbacz    2) Beskid Wyspowy - Mogielica z wieża widokowa z której widać całą panorame Tatr ,Gorcy i Beskidów    3)Gminny szlak krajoznawczo- widokowy wokół Szczawy -16 km.   4) "Papierzówka" bacówka w rezerwacie w której przebywał Karol Wojtyła    6) Wędkowanie na górskiej rzece Dunajec ( 10 km)  7)Górskie szlaki rowerowe i konne -stadnina Koni ( 6 km)    8) Spływ  przełomem Dunajca ( 40km)  9) zamki w Nidzicy i Czorsztynie (35 km)  10) zabytkowy  klasy "0" kościół w Dębnie  11)Klasztor klarysek z relikwiami Sw, Kingi , Zródeło ś w. Kingiw Starym Sączu (35km) 12) Papieski polowy ołtarz w Starym Sączu   13) Skansen etnograficzny w Nowym Sączu (40 km) 13) Bazylika Matki Boskiej w Limanowej  (25km)14) Krzyz papieski nz Miejskiej Górze w Limanowej  15) przejście graniczne ze Słowacją (40km) -Czerwony Klasztor (50km)  16) Wąwóz Homole w Jaworkach (35 km)    Oferujemy :-Wczasy indywidualne i grupowe   -pobyt weekendowy  -pieczenie barana i prosiaka  przy ognisku z kapela góralską dla grup zorganizowanych  -zielone i białe szkoły  -szkolenia  -grzybobranie :prawdziwki a w jesieni rydze  -pobyty swiateczne  - kuligi   -zabawa sylwestrowa z kuligiem  - degustacja win  własnego wyrobu.

Walory zdrowotne Szczawy:
1) występujace na terenie Szczawy zbiorowiska roslinne oraz warunki klimatyczne sprzyjaja leczeniu chorób układu oddechowego oraz nadcisnieniu tetniczego,mają także działanie przeciwgruzliczne i wzmacniają odporność organizmu ( Badania PAN z 2004r)  
2) Szczawa jest zaliczana do idealnych zdrowych okolic ( "Wrócmy do ziół leczniczych" o. A. CZ. Klimuszko -Warszawa 1987r)
3) Na terenie Szczawy znajdują zródła leczniczych wód mineralnych  (pijalnia w trakcie budowy)   


PENSJONAT "GORC" POSIADA: